دل از غریبی اهل بیت علیهم السلام می‌گیرد و بغض‌ها کنار بقیع می‌شکند. چشم‌ها دور تا دور می‌چرخد و اشک‌ها جاری می‌شود. قبر مادر سادات کجاست؟ غربت بقیع در دل نمی‌گنجد. شهادت بانوی غریب مدینه را تسلیت عرض می‌کنم

 

اسم آن خانم ، فاطمه است و برای آن بزرگوار هشت لقب ذکر کرده اند : صدّیقه ، راضیه ، مرضیّه ، زهرا ، عذرا ، مبارکه و طاهره . از بعضی روایات استفاده می شود که زکیّه و محدّثه از القاب آن خانم است و کنیه او  « اُمّ اَبیها » است .
عمر آن بزرگوار تقریباً هیجده سال است . در روز جمعه بیستم جمادی الثانی سال دوم بعثت بدنیا آمد و سال یازدهم از هجرت ، سوم جمادی الثانی بدست گردانندگان سقیفه بنی ساعده شهید شد . ( البته روز ولادت و وفات آن حضرت ، بنا به روایات مختلف است که ما از ذکر آنها خودداری می کنیم ) .
شخصیت حضرت زهرا را با این بحث کوتاه نمی توان معرفی کرد و آنچه در اینجا آورده می شود ، قطره ای از دریای فضیلت آن صدیقه شهیده است .
شخصیت اسلامی از دو راه یافت می شود : از راه نَسَب و از راه حَسَب و فضایل نفسانی . شخصیت نَسَبی که اسلام آن را پذیرفته است ، تحت تأثیر عوامل مختلفی است : قانون وراثت ، تغذیه از راه مشروع ، تأثیر محیط ، تأثیر همسر و رفیق ، اولاد صالح و غیره در تشکیل چنین شخصیتی نقش دارند .

 

 

شهادت بانوی دو عالم، امّ ابیها حضرت فاطمه الزهرا سلام الله علیها بر عموم مسلمانان تسلیت باد

 
کلیدواژه ها :