صحبت‌های سخیف ترامپ علیه مردم بزرگ ایران نشان‌دهنده منتهای جهالت و بی‌خردی وی و اتهامات بی‌پایه او علیه دولت جمهوری اسلامی ایران تنها برازنده رژیمی است که خود با تجاوزاتش منطقه خاورمیانه را به آشوب کشیده و افراط و تروریزم را دامن زده و متحدین صهیونیستش مرزهای قساوت، نقض حقوق بشر و تجاوزگری را درنوردیده و اذناب وابسته‌اش بانیان تشکیل همه گروههای تروریستی‌ هستند که ترامپ در یک ادعای مضحک آنها را به جمهوری اسلامی ایران نسبت داد. باعث تأسف است که چنین فردی بر آمریکا که مدعی حکومت بر دنیا و سردمداری عالم را حکومت می کند.

در آستانه ورود انقلاب اسلامی به پنجمین دهه حیات خود، رئیس جمهور آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ملت ایران؛ مطابق انتظار، موازین بین المللی را زیرپا گذاشت و بی هیج منطق و استدلالی از برجام خارج شد تا ذات خود را بیش از پیش به افکارعمومی دنیا معرفی کند.

تغییر مداوم سیاست‌های راهبردی امریکا با تغییر دولت‌ها در آن کشور، اصلی آشنا در عرصه سیاست جهانی است و موضوع تازه‌ای نیست، اما خروج از برجام، نشانه‌ای از عدم تأثیر سیاست فشار بر ایران و نشانه‌ای آشکار از سیاست‌های منطقی ایران در برابر توافقنامه برجام است.

آنچه روشن است اینکه برجام از یک‌سو حاصل نگاه تعامل‌محور نظام جمهوری سالامی ایران با جهان و حاصل تلاش خستگی‌ناپذیر دستگاه دیپلماسی کشور و از سوی دیگر، یک توافق‌نامه مهم و راهبردی بین‌المللی بود که به تایید مهم‌ترین نهادهای جهانی رسیده و مبنای تعاملات مهم بین‌المللی قرارگرفت. از این‌رو اعلام خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام، جز تایید بدعهدی‌های تاریخی آن کشور نیست و بی‌شک تاریخ، این رویداد مهم را که نشانه بی‌تعهدی دولت آمریکا به تعهدات رسمی و امضاء‌شده خود در مجامع جهانی است، ثبت خواهد کرد.

ملت بزرگ ایران مرتبه‌ای دیگر در حال گذراندن تجربه‌ای تاریخی است. دشمنی با سابقه عداوتی ۴۰‌ساله، عهدی بین المللی را شکست که امضای قدرت‌های موثر جهانی در پای آن‌بود و به تائید شورای امنیت سازمان‌ملل متحد رسیده بود.

خروج آمریکا از برجام البته اتفاق عجیبی نبود. این کشور ماه‌ها است در عمل برجام را زیر پا گذاشته، اما با این اتفاق، بار دیگر حقانیت، صلح طلبی و عقلانیت ملت ایران در عرصه‌های جهانی اثبات شد و به فضل الهی، رفتار‌های نابخردانه رئیس جمهور کم تجربه آمریکا، پرده از ماهیت سلطه طلبانه دولت این کشور انداخت تا برای همگان ثابت شود مقاومت و ایستادگی تنها راه موجود در مسیر دستیابی به حقوق مسلم ملت‌ها است.

این اقدام نشان داد دولت آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی مرتجعین عرب و منافقین در یک جبهه علیه ملت ایران قرار دارند. جمهوری اسلامی ایران همواره ضمن تاکید بر صیانت از حقوق هسته‌ای خود بر عنصر دیپلماسی و تعامل با دنیا تاکید کرده است و در این عرصه یک بار دیگر حقانیت ملت ایران و امام راحل و رهبر فرزانه انقلاب در خصوص قابل اعتماد نبودن آمریکا اثبات گردید. امروز این بی‌اعتمادی از مرزهای ایران اسلامی عبور کرده و بر دیرباوران عرصه جهانی نیز ثابت شده است که ایالات متحده آمریکا حتی قواعد بین‌المللی را نیز بر نمی‌تابد. بی‌تردید امروز آزمون بزرگ برای جهانیان علی‌الخصوص کشورهای اروپایی امضاکننده برجام و روسیه و چین می‌باشد که آیا در مقابل زیاده‌خواهی رییس‌جمهور آمریکا خواهند ایستاد تا از این طریق راه مذاکره و تعامل در دنیا همچنان گشوده باشد و یا اینکه کفه به سمت انحصارطلبی و زورگویی خواهد چرخید.

بدیهی است ماجرای اخیر، مهر تاییدی بر دور اندیشی‌ها و هشدار‌های دلسوزانه مقام معظم رهبری زده و تجربه تاریخی دیگری بود تا بیش از پیش مشخص شود ایران اسلامی جز در سایه توجه به حقوق مردم و همت داخلی راهی برای توسعه و حل مشکلات ندارد و روی قول و قرار و تعهد کشور‌هایی که بار‌ها در آزمون ملت ایران مردود شده اند نمی‌توان حساب باز کرد.

این سازمان، ضمن ابراز انزجار از نطق جاهلانه رئیس جمهور آمریکا، درخواست ویژه از اعضای محترم شورای امنیت ملی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و همچنین دولت محترم جمهوری اسلامی دارد تا شرایط ادامه همکاری طرف‌های اروپایی در قالب برجام را با دقت بررسی کرده و با تصمیم قاطع و به موقع در مقابل بد عهدی های انجام گرفته اجازه ندهد منافع ملی ایران دستمایه بی تعهدی‌های طرف مقابل قرار بگیرد.

انشالله تجربه اخیر، در مسیر پیشرفت و تعالی ایران اسلامی، پیش چشم همه مسئولان قرار داشته و در نهایت سبب خیر خواهد شد.

سازمان بسیج مهندسین عمران و معماری استان اصفهان

 
کلیدواژه ها :